Nichicon UKL1H2R2KDDANATD
UKL1H2R2KDDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H2R2KDDANATD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H2R2KDDANATD.pdf
Availability of UKL1H2R2KDDANATD
QUANTITY
UKL1H2R2KDDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H2R2KDDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1H2R2KDDANATD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H2R2KDDANATD
Related LinksUKL1H2R2, UKL1H2R2KDDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H2R2KDDANATD Details Description
Related parts for UKL1H2R2KDDANATD
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240DIMM datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf