Nichicon UKL1H330KPDANATD
UKL1H330KPDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H330KPDANATD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H330KPDANATD.pdf
Availability of UKL1H330KPDANATD
QUANTITY
UKL1H330KPDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H330KPDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1H330KPDANATD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H330KPDANATD
Related LinksUKL1H330, UKL1H330KPDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H330KPDANATD Details Description
Related parts for UKL1H330KPDANATD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf