Nichicon UKL1H471KHD1TN
UKL1H471KHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H471KHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H471KHD1TN.pdf
Availability of UKL1H471KHD1TN
QUANTITY
UKL1H471KHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H471KHD1TN
Internal Part NumberEIS-UKL1H471KHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H471KHD1TN
Related LinksUKL1H47, UKL1H471KHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H471KHD1TN Details Description
Related parts for UKL1H471KHD1TN
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 14DIP datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf