Nichicon UKL1H681KHD
UKL1H681KHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H681KHD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H681KHD.pdf
Availability of UKL1H681KHD
QUANTITY
UKL1H681KHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H681KHD
Internal Part NumberEIS-UKL1H681KHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H681KHD
Related LinksUKL1H, UKL1H681KHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H681KHD Details Description
Related parts for UKL1H681KHD
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD VIDEO 14-SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 70MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 12V 5A datasheet.pdf