Nichicon UKL1HR47KDDANA
UKL1HR47KDDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1HR47KDDANA
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1HR47KDDANA.pdf
Availability of UKL1HR47KDDANA
QUANTITY
UKL1HR47KDDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1HR47KDDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1HR47KDDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1HR47KDDANA
Related LinksUKL1HR4, UKL1HR47KDDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1HR47KDDANA Details Description
Related parts for UKL1HR47KDDANA
IC INVERTER HEX OPEN DRN 14-DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 12VDC datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE 3X220VAC datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT BLU datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W T18 datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSI ABS datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf