Nichicon UKL1HR68KDDANATA
UKL1HR68KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1HR68KDDANATA
Brief Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1HR68KDDANATA.pdf
Availability of UKL1HR68KDDANATA
QUANTITY
UKL1HR68KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1HR68KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1HR68KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1HR68KDDANATA
Related LinksUKL1HR68, UKL1HR68KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1HR68KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1HR68KDDANATA
RECTIFIER BRIDGE GPP 50V 2A KBP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 9K OHM 50W datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 18GHZ datasheet.pdf