Nichicon UKL1J221MHD1TO
UKL1J221MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKL1J221MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKL1J221MHD1TO.pdf
Availability of UKL1J221MHD1TO
QUANTITY
UKL1J221MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1J221MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKL1J221MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1J221MHD1TO
Related LinksUKL1J22, UKL1J221MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1J221MHD1TO Details Description
Related parts for UKL1J221MHD1TO
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf