Nichicon UKL1V150KDDANATD
UKL1V150KDDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1V150KDDANATD
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKL1V150KDDANATD.pdf
Availability of UKL1V150KDDANATD
QUANTITY
UKL1V150KDDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1V150KDDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1V150KDDANATD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current85mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1V150KDDANATD
Related LinksUKL1V150, UKL1V150KDDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1V150KDDANATD Details Description
Related parts for UKL1V150KDDANATD
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V RED datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AFE7070 datasheet.pdf
TERM FORK INS 26-22AWG datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf