Nichicon UKL1V470KPDANATA
UKL1V470KPDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1V470KPDANATA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKL1V470KPDANATA.pdf
Availability of UKL1V470KPDANATA
QUANTITY
UKL1V470KPDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1V470KPDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1V470KPDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1V470KPDANATA
Related LinksUKL1V470, UKL1V470KPDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1V470KPDANATA Details Description
Related parts for UKL1V470KPDANATA
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC PWR MGMT 5CH 3DCDC 2LDO 48QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf