Nichicon UKL1V471KHD
UKL1V471KHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1V471KHD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 10% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKL1V471KHD.pdf
Availability of UKL1V471KHD
QUANTITY
UKL1V471KHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1V471KHD
Internal Part NumberEIS-UKL1V471KHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1V471KHD
Related LinksUKL1V, UKL1V471KHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1V471KHD Details Description
Related parts for UKL1V471KHD
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 10W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6 + 21. datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf