Nichicon UKL2A010KDD1TA
UKL2A010KDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A010KDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A010KDD1TA.pdf
Availability of UKL2A010KDD1TA
QUANTITY
UKL2A010KDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A010KDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKL2A010KDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A010KDD1TA
Related LinksUKL2A01, UKL2A010KDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A010KDD1TA Details Description
Related parts for UKL2A010KDD1TA
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 360RES 2M datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHIPCAP2 SIP DGTL 3% 5V datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf