Nichicon UKL2A0R1KDD1TA
UKL2A0R1KDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A0R1KDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A0R1KDD1TA.pdf
Availability of UKL2A0R1KDD1TA
QUANTITY
UKL2A0R1KDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A0R1KDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKL2A0R1KDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A0R1KDD1TA
Related LinksUKL2A0R, UKL2A0R1KDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A0R1KDD1TA Details Description
Related parts for UKL2A0R1KDD1TA
AC/DC WALL MNT ADPTR 5V +/-12V datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DATA DECRDR F/DMM/CLAMP-ONS datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 41A TO263-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 900VAC SCREW datasheet.pdf