Nichicon UKL2A100KPD
UKL2A100KPD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A100KPD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A100KPD.pdf
Availability of UKL2A100KPD
QUANTITY
UKL2A100KPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A100KPD
Internal Part NumberEIS-UKL2A100KPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A100KPD
Related LinksUKL2A, UKL2A100KPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A100KPD Details Description
Related parts for UKL2A100KPD
JUMPER-H1500TR/A3048B/X 2" datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 28 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf