Nichicon UKL2A101KHD1TO
UKL2A101KHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A101KHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A101KHD1TO.pdf
Availability of UKL2A101KHD1TO
QUANTITY
UKL2A101KHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A101KHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKL2A101KHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A101KHD1TO
Related LinksUKL2A10, UKL2A101KHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A101KHD1TO Details Description
Related parts for UKL2A101KHD1TO
RES SMD 13 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TAPE CLEAR ANTISTATIC 72 YDS datasheet.pdf
CONN CMC TERM FEML 14-16AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 21MM datasheet.pdf
25 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf