Nichicon UKL2A150KPD
UKL2A150KPD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A150KPD
Brief Description
CAP ALUM 15UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A150KPD.pdf
Availability of UKL2A150KPD
QUANTITY
UKL2A150KPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A150KPD
Internal Part NumberEIS-UKL2A150KPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A150KPD
Related LinksUKL2A, UKL2A150KPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A150KPD Details Description
Related parts for UKL2A150KPD
IC OPAMP DIFF 410MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz 6-In, 8-Out TDM CODEC IC datasheet.pdf