Nichicon UKL2A1R5KDD1TA
UKL2A1R5KDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A1R5KDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A1R5KDD1TA.pdf
Availability of UKL2A1R5KDD1TA
QUANTITY
UKL2A1R5KDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A1R5KDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKL2A1R5KDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A1R5KDD1TA
Related LinksUKL2A1R, UKL2A1R5KDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A1R5KDD1TA Details Description
Related parts for UKL2A1R5KDD1TA
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOD128 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 36A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 4M 12-24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf