Nichicon UKL2A2R2KDD1TD
UKL2A2R2KDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A2R2KDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A2R2KDD1TD.pdf
Availability of UKL2A2R2KDD1TD
QUANTITY
UKL2A2R2KDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A2R2KDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2A2R2KDD1TD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A2R2KDD1TD
Related LinksUKL2A2R, UKL2A2R2KDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A2R2KDD1TD Details Description
Related parts for UKL2A2R2KDD1TD
RES 100 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER SP CUSTOM MODEL RS-232 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SDL 24AWG AU FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOTOR DRIVE CONTROLLER datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 100V DO-9 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf