Nichicon UKL2A330MPD
UKL2A330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A330MPD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A330MPD.pdf
Availability of UKL2A330MPD
QUANTITY
UKL2A330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A330MPD
Internal Part NumberEIS-UKL2A330MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A330MPD
Related LinksUKL2A, UKL2A330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A330MPD Details Description
Related parts for UKL2A330MPD
CONN H.FL JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 288KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 33X25MM CLEAR datasheet.pdf