Nichicon UKL2A6R8KED1TA
UKL2A6R8KED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A6R8KED1TA
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A6R8KED1TA.pdf
Availability of UKL2A6R8KED1TA
QUANTITY
UKL2A6R8KED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A6R8KED1TA
Internal Part NumberEIS-UKL2A6R8KED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A6R8KED1TA
Related LinksUKL2A6R, UKL2A6R8KED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A6R8KED1TA Details Description
Related parts for UKL2A6R8KED1TA
ROTARY DIP SW HEX TYPE 0-15 28V datasheet.pdf