Nichicon UKL2AR33KDD
UKL2AR33KDD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2AR33KDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2AR33KDD.pdf
Availability of UKL2AR33KDD
QUANTITY
UKL2AR33KDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2AR33KDD
Internal Part NumberEIS-UKL2AR33KDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)