Nichicon UKL2AR33MDD1TD
UKL2AR33MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2AR33MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2AR33MDD1TD.pdf
Availability of UKL2AR33MDD1TD
QUANTITY
UKL2AR33MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2AR33MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2AR33MDD1TD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2AR33MDD1TD
Related LinksUKL2AR3, UKL2AR33MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2AR33MDD1TD Details Description
Related parts for UKL2AR33MDD1TD
JUMPER-H1500TR/A2015B/X 2" datasheet.pdf
IC ISOMOD LINE-SIDE DAA 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 10pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
508 TB SPR CLA W/L 35D datasheet.pdf
RECTIFIER MOD 1600V 200A DUAL B datasheet.pdf
RES 154 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf