Nichicon UKL2AR47MDD1TD
UKL2AR47MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2AR47MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2AR47MDD1TD.pdf
Availability of UKL2AR47MDD1TD
QUANTITY
UKL2AR47MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2AR47MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2AR47MDD1TD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2AR47MDD1TD
Related LinksUKL2AR4, UKL2AR47MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2AR47MDD1TD Details Description
Related parts for UKL2AR47MDD1TD
CONN HOUSING 1POS BLK POWER LOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC INVERTER 9BIT LP 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 21POS datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 6POS, AS16, VO, KEYA datasheet.pdf