Nichicon UKT0J330MDD1TA
UKT0J330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT0J330MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKT0J330MDD1TA.pdf
Availability of UKT0J330MDD1TA
QUANTITY
UKT0J330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT0J330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKT0J330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT0J330MDD1TA
Related LinksUKT0J33, UKT0J330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKT0J330MDD1TA Details Description
Related parts for UKT0J330MDD1TA
IC MCU 16BIT 32KB TQFP-64-8 datasheet.pdf
PATCHBAY 2 RACK JACK SOLDER LUG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
T3009, 3NC, FLAT ACT datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
106FXE2-ST-40-MDR;MDR OPT datasheet.pdf
ETRAK2 I/OW/16 4-20MA AI datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf