Nichicon UKT0J331MED
UKT0J331MED picture photo
Mfg. Part Number
UKT0J331MED
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKT0J331MED.pdf
Availability of UKT0J331MED
QUANTITY
UKT0J331MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT0J331MED
Internal Part NumberEIS-UKT0J331MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT0J331MED
Related LinksUKT0J, UKT0J331MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKT0J331MED Details Description
Related parts for UKT0J331MED
SWITCH SIM LVR SPDT 5A SOLD TERM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 210 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
D SUB MA PCR 17W2_75 OHMS, S4_4- datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO7 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1M 64X16 44TSOP datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf