Nichicon UKT0J472MHD1TO
UKT0J472MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKT0J472MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKT0J472MHD1TO.pdf
Availability of UKT0J472MHD1TO
QUANTITY
UKT0J472MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT0J472MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKT0J472MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.12mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT0J472MHD1TO
Related LinksUKT0J47, UKT0J472MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKT0J472MHD1TO Details Description
Related parts for UKT0J472MHD1TO
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DISPLAY 10CHAR .145" 5X5 HER datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.032" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 650UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf