Nichicon UKT1C221MED1TA
UKT1C221MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT1C221MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKT1C221MED1TA.pdf
Availability of UKT1C221MED1TA
QUANTITY
UKT1C221MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1C221MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKT1C221MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)