Nichicon UKT1E331MPD1TD
UKT1E331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKT1E331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKT1E331MPD1TD.pdf
Availability of UKT1E331MPD1TD
QUANTITY
UKT1E331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1E331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKT1E331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1E331MPD1TD
Related LinksUKT1E33, UKT1E331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1E331MPD1TD Details Description
Related parts for UKT1E331MPD1TD
CONN HDR 14POS R/A DUAL .163 AU datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN SHUNT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf