Nichicon UKT1E4R7MDD1TD
UKT1E4R7MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKT1E4R7MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKT1E4R7MDD1TD.pdf
Availability of UKT1E4R7MDD1TD
QUANTITY
UKT1E4R7MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1E4R7MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKT1E4R7MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1E4R7MDD1TD
Related LinksUKT1E4R, UKT1E4R7MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1E4R7MDD1TD Details Description
Related parts for UKT1E4R7MDD1TD
COMPUTER SNGLBD BL2110 FRCTNLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GRIP DOUBLE EYE .620-.740" 11" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W datasheet.pdf