Nichicon UKT1H0R1MDD
UKT1H0R1MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKT1H0R1MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKT1H0R1MDD.pdf
Availability of UKT1H0R1MDD
QUANTITY
UKT1H0R1MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1H0R1MDD
Internal Part NumberEIS-UKT1H0R1MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1H0R1MDD
Related LinksUKT1H, UKT1H0R1MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1H0R1MDD Details Description
Related parts for UKT1H0R1MDD
CONN RECEPT PIN .032-.046".156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RCPT ASSY A600 SIZE 2 11Q11/10 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.165" (4.20mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf