Nichicon UKT1V220MDD
UKT1V220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKT1V220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKT1V220MDD.pdf
Availability of UKT1V220MDD
QUANTITY
UKT1V220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1V220MDD
Internal Part NumberEIS-UKT1V220MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current61mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1V220MDD
Related LinksUKT1V, UKT1V220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1V220MDD Details Description
Related parts for UKT1V220MDD
IC VOLT DETECT 3.8V INV CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 160MA 19 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
REPLACED BY D2SW-3L1MS 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf