Nichicon UKW0J102MPD1TA
UKW0J102MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW0J102MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKW0J102MPD1TA.pdf
Availability of UKW0J102MPD1TA
QUANTITY
UKW0J102MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW0J102MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UKW0J102MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW0J102MPD1TA
Related LinksUKW0J10, UKW0J102MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW0J102MPD1TA Details Description
Related parts for UKW0J102MPD1TA
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC ACPI MULTI POWER CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 312MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf