Nichicon UKW0J331MED1TA
UKW0J331MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW0J331MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKW0J331MED1TA.pdf
Availability of UKW0J331MED1TA
QUANTITY
UKW0J331MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW0J331MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKW0J331MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW0J331MED1TA
Related LinksUKW0J33, UKW0J331MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW0J331MED1TA Details Description
Related parts for UKW0J331MED1TA
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.5VC SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf