Nichicon UKW1A332MHD1TO
UKW1A332MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKW1A332MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKW1A332MHD1TO.pdf
Availability of UKW1A332MHD1TO
QUANTITY
UKW1A332MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1A332MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKW1A332MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.42A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1A332MHD1TO
Related LinksUKW1A33, UKW1A332MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1A332MHD1TO Details Description
Related parts for UKW1A332MHD1TO
FIXED IND 820NH 180MA 2.35 OHM datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 400V NP0 1206 datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL NEST datasheet.pdf
RAST 2.5 5MM W/O POL NAT 2POS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V CH 0603 datasheet.pdf