Nichicon UKW1A471MED1TD
UKW1A471MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1A471MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKW1A471MED1TD.pdf
Availability of UKW1A471MED1TD
QUANTITY
UKW1A471MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1A471MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1A471MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1A471MED1TD
Related LinksUKW1A47, UKW1A471MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1A471MED1TD Details Description
Related parts for UKW1A471MED1TD
CONN DIN FEM IDC STRAIGHT 64-POS datasheet.pdf
BAR CPPER BUS USE W/FRAM C2F1956 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS DUAL 30AU datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED SUPER FLUX 3MM ROUND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 450V X7T 1206 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/5W .0025% RADIAL datasheet.pdf