Nichicon UKW1E153MRD
UKW1E153MRD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1E153MRD
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKW1E153MRD.pdf
Availability of UKW1E153MRD
QUANTITY
UKW1E153MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1E153MRD
Internal Part NumberEIS-UKW1E153MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1E153MRD
Related LinksUKW1E, UKW1E153MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1E153MRD Details Description
Related parts for UKW1E153MRD
BATTERY LITHIUM 3V COIN 16MM datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IC MUX D LATCH 12-24 BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 2K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT EMULATOR FSICE FOR 9 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4242-A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf