Nichicon UKW1E331MPD
UKW1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1E331MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKW1E331MPD.pdf
Availability of UKW1E331MPD
QUANTITY
UKW1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UKW1E331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current420mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1E331MPD
Related LinksUKW1E, UKW1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1E331MPD Details Description
Related parts for UKW1E331MPD
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN RECPT SATA VERT SMT 22POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 9.14MM datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE5008L datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Q120M NAT HS 20.47" Q TIE datasheet.pdf