Nichicon UKW1E331MPD
UKW1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1E331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKW1E331MPD.pdf
Availability of UKW1E331MPD
QUANTITY
UKW1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UKW1E331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current420mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1E331MPD
Related LinksUKW1E, UKW1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1E331MPD Details Description
Related parts for UKW1E331MPD
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/HDP24H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR REFLECTIVE FAST SW 4LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
C/A SM, LC TO LC 2.65 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V20A 6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 30A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 96W datasheet.pdf