Nichicon UKW1H010MDD
UKW1H010MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1H010MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKW1H010MDD.pdf
Availability of UKW1H010MDD
QUANTITY
UKW1H010MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1H010MDD
Internal Part NumberEIS-UKW1H010MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1H010MDD
Related LinksUKW1H, UKW1H010MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1H010MDD Details Description
Related parts for UKW1H010MDD
LED T 3/4 GREEN PC MOUNT datasheet.pdf
CASSETTE CLEANING F/LS7 PRINTER datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 33V 1.85A CHIP 2920 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 5KV R7 AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
0.75" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf