Nichicon UKW1H010MDD
UKW1H010MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1H010MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKW1H010MDD.pdf
Availability of UKW1H010MDD
QUANTITY
UKW1H010MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1H010MDD
Internal Part NumberEIS-UKW1H010MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1H010MDD
Related LinksUKW1H, UKW1H010MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1H010MDD Details Description
Related parts for UKW1H010MDD
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
AUTO SYNCHRONIZER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 36.5625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf