Nichicon UKW1J101MPD
UKW1J101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J101MPD.pdf
Availability of UKW1J101MPD
QUANTITY
UKW1J101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J101MPD
Internal Part NumberEIS-UKW1J101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J101MPD
Related LinksUKW1J, UKW1J101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J101MPD Details Description
Related parts for UKW1J101MPD
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 7W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50MHZ 14DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 37POS datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/10W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HAR-BUS HM SCHIRMBL. REIHE Z, TY datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 18A datasheet.pdf