Nichicon UKW1J102MHD1TN
UKW1J102MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J102MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J102MHD1TN.pdf
Availability of UKW1J102MHD1TN
QUANTITY
UKW1J102MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J102MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UKW1J102MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J102MHD1TN
Related LinksUKW1J10, UKW1J102MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J102MHD1TN Details Description
Related parts for UKW1J102MHD1TN
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 17NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 12K OHM 25W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SOCKET 43W2 F CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 120A SOT227 datasheet.pdf