Nichicon UKW1J220MDD1TA
UKW1J220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J220MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J220MDD1TA.pdf
Availability of UKW1J220MDD1TA
QUANTITY
UKW1J220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKW1J220MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J220MDD1TA
Related LinksUKW1J22, UKW1J220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J220MDD1TA Details Description
Related parts for UKW1J220MDD1TA
IC OPAMP CFA 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf