Nichicon UKW1J221MPD1TD
UKW1J221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J221MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J221MPD1TD.pdf
Availability of UKW1J221MPD1TD
QUANTITY
UKW1J221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1J221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J221MPD1TD
Related LinksUKW1J22, UKW1J221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J221MPD1TD Details Description
Related parts for UKW1J221MPD1TD
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 18POS .050" SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf