Nichicon UKW1J222MHD
UKW1J222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J222MHD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J222MHD.pdf
Availability of UKW1J222MHD
QUANTITY
UKW1J222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J222MHD
Internal Part NumberEIS-UKW1J222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J222MHD
Related LinksUKW1J, UKW1J222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J222MHD Details Description
Related parts for UKW1J222MHD
CONN SPRING 26POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf