Nichicon UKW1J470MED1TA
UKW1J470MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J470MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J470MED1TA.pdf
Availability of UKW1J470MED1TA
QUANTITY
UKW1J470MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J470MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKW1J470MED1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J470MED1TA
Related LinksUKW1J47, UKW1J470MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J470MED1TA Details Description
Related parts for UKW1J470MED1TA
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 8CKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 220 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf