Nichicon UKW1J471MHD1TO
UKW1J471MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J471MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J471MHD1TO.pdf
Availability of UKW1J471MHD1TO
QUANTITY
UKW1J471MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J471MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKW1J471MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J471MHD1TO
Related LinksUKW1J47, UKW1J471MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J471MHD1TO Details Description
Related parts for UKW1J471MHD1TO
FIXED IND 33UH 5A 29 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A .318 4-40 datasheet.pdf