Nichicon UKW1V330MDD1TD
UKW1V330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1V330MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKW1V330MDD1TD.pdf
Availability of UKW1V330MDD1TD
QUANTITY
UKW1V330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1V330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1V330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1V330MDD1TD
Related LinksUKW1V33, UKW1V330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1V330MDD1TD Details Description
Related parts for UKW1V330MDD1TD
DIODE GEN PURP 600V 3A SMB datasheet.pdf
CABLE TIE EXT HVY NAT28.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 6A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf