Nichicon UKW1V470MDD1TD
UKW1V470MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1V470MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKW1V470MDD1TD.pdf
Availability of UKW1V470MDD1TD
QUANTITY
UKW1V470MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1V470MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1V470MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1V470MDD1TD
Related LinksUKW1V47, UKW1V470MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1V470MDD1TD Details Description
Related parts for UKW1V470MDD1TD
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A D2PAK datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 6.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf