Nichicon UKW1V471MPD1TD
UKW1V471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1V471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKW1V471MPD1TD.pdf
Availability of UKW1V471MPD1TD
QUANTITY
UKW1V471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1V471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1V471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1V471MPD1TD
Related LinksUKW1V47, UKW1V471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1V471MPD1TD Details Description
Related parts for UKW1V471MPD1TD
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADT7461 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 31POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 79MM datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 4MP RW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SINGLE-LEVEL 3MM T1 YLW datasheet.pdf