Nichicon UKW2A0R1MDD
UKW2A0R1MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKW2A0R1MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKW2A0R1MDD.pdf
Availability of UKW2A0R1MDD
QUANTITY
UKW2A0R1MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW2A0R1MDD
Internal Part NumberEIS-UKW2A0R1MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW2A0R1MDD
Related LinksUKW2A, UKW2A0R1MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW2A0R1MDD Details Description
Related parts for UKW2A0R1MDD
SWITCH ROTARY SP 12POS 6A 125V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER B/A 30POS VERT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 400MA 800 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5/6 5 PLUS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf